Ziarna 45g siemienia lnianego (złote) 45g kaszy jaglanej 90g wody Ziarna zmieszać, zalać wodą i pozostawić pod przykryciem na noc.
Zakwas 50g zakwasu z lodówki 100g mąki pszennej 750 100g mąki orkiszowej 650 200g wody Wymieszać i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej.
Ciasto 400g zakwasu 300g mąki orkiszowej typ 650 (może być 700 i bardzo dobrze się sprawdza Wirtas 2000) 500g mąki pszennej typ 750 1,5 łyżki soli morskiej 1 łyżka miodu 350-400g wody (sprawdzamy konsystencję ciasta - powinno być dosyć luźne ale nie lejące)
Wykonanie W misie robota mieszamy wodę i zakwas a następnie dodajemy sól i miód. Mieszamy Dodajemy mąki i wyrabiamy na pierwszej prędkości ok. 5-8 minut a następnie na drugiej prędkości ok. 2 minuty. Po zakończeniu wyrabiania przekładamy ciasto do foremek wysmarowanych olejem. Ciasto smarujemy także olejem i przykrywamy folią spożywczą. Czas rośnięcia ok. 2-3 godziny - ciasto rośnie stosunkowo wolno i trzeba odczekać do pełnego wyrośnięcia (można także wyrastać krócej w podwyższonej temperaturze np. 30 st.).. Chleby wkładamy do zimnego piekarnika (jeżeli mocno podrosną możemy włożyć do nagrzanego) nastawionego na 210st na 40 minut. Po pierwszych 15-20 minutach chleby spryskujemy wodą - będą miały ładny kolor i błyszczącą skórkę.
Chlebek na bazie tego przepisu ale bardziej złożona metoda i zupełnie inny efekt końcowy.
1 bochenek pieczony w garnku żeliwnym
Harmonogram: Wieczór Moczenie ziaren, ciasto wstępne, zakwas Rano 1.Ciasto właściwe - 5 min 2.Składanie: 15 min+15 min+30 min+1 godz.+ 1 godzin 3.Formowanie wstępne - 20 min 4.Formowanie końcowe + wyrastanie - ok. 2 godz. 5.Pieczenie: 25 min + 25 min
Ziarna 22g siemienia lnianego (złote) 22g kaszy jaglanej 450g wody Ziarna zmieszać, zalać wodą i pozostawić pod przykryciem na noc.
Ciasto "wstępne" 200g pszenna 750 100g orkiszowa 2000 (może być orkiszowa jasna typ 650) 8g soli 150g zimnej wody
Dobrze wyrobić ręcznie (jak ciasto drożdżowe) umieścić w pojemniku, przykryć i zostawić na noc (10-13 godzin).
Zakwas pszenny
10g startera (zakwas z "lodówki")
70g mąka pszenna 750
70g woda
Wymieszać (konsystencja luźna jak bardzo gęsta śmietana aby nie była mocno zwarta) i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej.
Ciasto właściwe Do ciasta "wstępnego" dodajemy zakwas i wyrabiamy ręcznie do uzyskania jednolitej masy (może się kleić, konsystencja luźna ale nie rozlewająca się). Pojemnik (dowolny ale pozwalający na składanie ciasta i jego wyrastanie) smarujemy delikatnie olejem, i przekładamy ciasto.
Składanie i wyrastanie
Stosujemy metodę rozciągania i nakładania w pojemniku
(pamiętamy o moczeniu rąk w zimnej wodzie):
15 minut + składanie
15 minut + laminacja :) czyli rozciągamy ciasto na całym blacie aby było cienkie jak na strudel a następnie rozkładamy i rozsmarowujemy namoczone nasiona. Ciasto składamy do środka tak aby finalnie utworzyć kulę z większością nasion wewnątrz.
Możemy także dodać nasiona bez laminacji wykonując jedynie składanie.
30 minut + składanie
1 godzina + składanie
1 godzina + składanie
Wstępne formowanie
Przekładamy ciasto na blat, wysypany delikatnie mąką ryżową lub krupczatką, formujemy owalny kształt (bez składania). Zostawiamy na 20 minut pod przykryciem.
Formowanie końcowe
Wstępnie uformowany bochenek odwracamy "do góry nogami" i składamy, dowolną metodę, w bochenek, owalny lub podłużny w zależności od kształtu garnka w którym będziemy wypiekać chleb.
Uformowany przekładamy do wyrastania w koszyczku, który chowamy w foliowej torebce lub przykrywamy czepkiem kąpielowym :)
Wyrastanie
Chleb w temperaturze pokojowej wyrasta ok. 2 godzin.
Pieczenie
Garnek żeliwny nagrzewamy w temp. ok. 240-250 st przez ok. 20-30 minut.
Wyrośnięty bochenek nacinamy, przekładamy do (Uwaga !!!) gorącego garnka (bardzo dobrze się sprawdza papier do pieczenia wycięty na kształt garnka z większymi i szerszymi uchwytami).
Pieczemy 20-25 minut pod przykryciem i 20-25 minut bez przykrycia (poziom wypieczenia zależy od gustu).
Na wrzesień Piekarnia Amber zaproponowała proste w wykonaniu ale bogate w smaku i w historię, rogaliki drożdżowe. Przepis pochodzi z bloga Małgosi i Piotra, gdzie można znaleźć nie tylko smakowite przepisy ale także zapierające dech foto-relacje z podróży, do chyba, wszystkich zakątków świata.
Moje uwagi:
- rogaliki szybkie w wykonaniu czyli można pokusić się na wersję śniadaniową - będą idealne, - użyłem 21g drożdży świeżych ale oczywiście za długo trzymałem w "ciepłym" piekarniku (niby ustawiony na 30st ale temp. wewnątrz ok 50st),
- posypałem : kminkiem, makiem, sezamem i czarnuszką, - piekłem w piecu chlebowym po wypieku wszystkich chlebów, - ciepłe z masełkiem ...palce lizać.
Przepis na 8 szt. 400 g mąki pszennej chlebowej typ 650 270 ml mleka + do posmarowania 30 g rozpuszczonego masła 1 łyżeczka cukru 1 łyżeczka soli 9 g drożdży suszonych/ 5-6 g drożdży instant
Do dzieży robota wsypać mąkę, zrobić dołek, wlać letnie mleko, wsypać drożdże i cukier i zostawić na ok. 15 min. żeby drożdże zaczęły pracować. Następnie dodać sól i schłodzone, rozpuszczone masło. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Podzielić je na 8 części (po 85 g) i każdą część rozwałkować cieniutko w trójkąt. Zwinąć od podstawy trójkąta (u mnie miała ok. 20 cm, a wysokość ok. 40 cm) i odłożyć na wyłożoną pergaminem blachę. Następnie po zrobieniu wszystkich rogalików posmarować je mlekiem i wstawić do ciepłego piekarnika, żeby urosły (ok. 20 min.). Gdy wyrosną znów posmarować je mlekiem i ewentualnie posypać – makiem, kminkiem, sezamem, słonecznikiem itp. Piec w temp. 180 stopni przez 10 minut, potem zwiększyć temperaturę do 200 i piec kolejne 10 minut. Na koniec wstawić je na 5 min. pod grill. Ostudzić na kratce. Są bardzo chrupiące i apetyczne.