Sernik czekoladowo-miętowy
Smak czekoladowo-miętowy nadają mu pastylki After eight. Tym razem zabrakło mu kołderki śmietankowej - i tak było gorąco :-). W tym miejscu gorąco pozdrawiam Krystynę9 za źródło wielu smakowitych przepisów.
JADŁOSPIS
JADŁOSPIS :
niedziela, 20 maja 2012
PUMPERNIKIEL - mój "Król chlebowy"
Żaden chlebek tak nie pachnie jak Pumpernikiel niemiecki. Tym razem przygotowany z dodatkiem mąki razowej orkiszowej (typ 2000) oraz słodu litewskiego żytniego. Pieczony w 3 foremkach przez 6 godzin w temp. 120C.
Dzięki przepisom Mirabbelki mogę co jakiś czas spełniać swoje chlebowe marzenia.
Składniki:
750 g mąki żytniej razowej drobnej (typ 720)
750 g mąki żytniej razowej grubej (tyo 2000)
500 g zakwasu żytniego (aktywnego 3 fazowego)
ok 750 ml letniej wody
2 lyżki soli
160g melasy (syropu buraczanego)
Obydwie mąki zmieszać, w środku zrobić zagłębienie, w które nalezy wlac/przełożyć zakwas
i powoli wyrabiać razem z mąką, dodając sól i stopniowo wodę i melasę (w 500 ml wody rozpuszczam melasę i sól, resztę wody dodaję stopniowo).
Wyrabiać chwilę do połączenia wszystkich skladników i ciasto zacznie odklejać się od brzegów miski.
Wyjąć z miski, tę zaś dobrze oprószyć mąką, włożyc z powrotem ciasto, także posypać z wierzchu mąką, przykryć sciereczką (lub folią spożywczą) i odstawić w ciepłe miejsce na 3 do 4 godzin (u mnie wyrasta 2-3 godziny).
Kiedy przyrośnie mniej więcej połowe, wyjąć na posypany mąką blat kuchenny i chwilę wyrabiać.
Z ciasta uformować wałek i włożyć do formy wysmarowanej olejem i wysypanej mąką. Przykryć i odstawic jeszez na ok. 20 minut.
Piekarnik rozgrzać do 150st C. Wierzch ciasta chlebowego zwilżyć wodą, formę szczelnie przykryć z góry folią aluminiową i piec na pierwszym poziomie od dolu 10 do 12 godzin w temp 125 – 150 st C (najlepiej przez noc). Jeżeli dzielimy tą porcję na 2 lub więcej porcji czas pieczenia należy skrócić do ok. 6 godzin w temp. 130stC.
Ustawienie odpowiedniej temperatury jest dość skomplikowane . Kiedy temperaturę ustawi się zbyt nisko chleb może być w srodku klejący, dlatego trzeba to robic z wyczuciem.
Po wylaczeniu piekarnika zostawic jeszcze chleb na 1-3 godziny az do wystygnięcia.
wtorek, 8 maja 2012
Małpi chleb
Dlaczego małpi to trudno powiedzieć - chyba chodzi o formowanie kulek z ciasta, które potem się zjada odrywając kawałki ciasta.
Pyszne, z bardzo mocnym aromatem cynamonu.
Przepis wg http://www.kuchniaplus.pl/
Na chleb4 łyżki stopionego masła
2 szklanki mleka
1/4 szklanki brązowego cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1 łyżka drożdży instant
4 szklanki mąki
2 łyżeczki soli
Na posypkę
1 szklanka cukru (zalecam ciemny cukier muscavado)
3 łyżki cynamonu
1/2 szklanki stopionego masła
Przygotowanie
Piekarnik rozgrzać do 90°C. Delikatnie natłuścić dużą foremkę do babki lub inną. Mikserem z końcówką do wyrabiania ciasta wymieszać stopione masło, mleko, brązowy cukier, wanilię i drożdże. Miksować przez kilka minut, dodać mąkę i sól. Miksować do czasu, aż ciasto stanie się lśniące i będzie odchodzić od miski. Ciasto przełożyć do dużej natłuszczonej miski, przykryć ściereczką i odłożyć do wyrośnięcia do nagrzanego piekarnika na około godzinę, do czasu, aż podwoi objętość. Kiedy ciasto wyrośnie, wyjąć je z piekarnika. Stopione masło przelać do małej miski. Cukier i cynamon wsypać do drugiej miski i wymieszać. Z ciasta wybić powietrze i w dłoniach lub na blacie formować z niego małe kulki. Zanurzać je najpierw w stopionym maśle, a potem obtaczać w cynamonie z cukrem i układać je w przygotowanej formie. Foremkę wstawić do wyrastania do piekarnika, na około 45 minut, do czasu, aż wyrośnięte kulki sięgną brzegów foremki, podwoją objętość. Wyrośnięte ciasto wyjąć z piekarnika, temperaturę zwiększyć do 175°C. Kiedy się rozgrzeje z powrotem wstawić foremkę i piec przez 40 minut.
Placek drożdżowy z rabarbarem i kruszonką
Proste i w miarę szybkie w wykonaniu ciasto drożdżowe. Zalecane dla wielbicieli rabarbaru i kruszonki :-)
Przepis wg http://www.kwestiasmaku.com/
Ciasto drożdżowe:
• 1 szklanka mleka
• 1 szklanka cukru
• 1 kostka masła (200 g)
• 4 jajka
• 1 saszetka (8 g) suszonych drożdży instant lub 25 g drożdży świeżych (użyłem świeżych)
• 4 szklanki mąki pszennej tortowej * (użyłem manitoby oraz tortowej)
Kruszonka:
• 150 g mąki pszennej *
• 50 g mąki ryżowej, ziemniaczanej lub cornstarch (użyłem ryżowej - znalazłem sposób na zużycie tej mąki)
• 50 g cukru
• 125 g masła (schłodzonego)
oraz:
• 600 - 700 g rabarbaru (rabarbar po pokrojeniu zasypałem 2 łyżkami cukru)
• cukier puder
1 szklanka = 250 ml
* ciasto można też zrobić z mąki orkiszowej (białej). Ciasto z mąki pszennej będzie bardziej puchate, wyrośnięte i bliższe "typowym" polskim plackom drożdżowym. Ciasto z mąki orkiszowej będzie mniej wyrośnięte, ale delikatniejsze, subtelniejsze i bardziej wyszukane w smaku. Ciasto na zdjęciach jest zrobione z mąki orkiszowej.
Przygotowanie:
Formę o wymiarach minimum 26 x 33 cm (mierzona po dnie) posmarować z grubsza oliwą lub masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Do rondelka wlać mleko, dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Cały czas mieszając podgrzewać na średnim ogniu aż masło i cukier się rozpuszczą. Przelać do większej miski i zmiksować z jajkami (zanim dodamy jajka upewnijmy się że masa nie jest bardzo gorąca, aby jajka się w niej nie ścięły). Wsypać drożdże (świeże wcześnie pokruszyć) do jeszcze ciepłej masy i dokładnie wymieszać. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 2 godziny (blisko źródła ciepła, bez przeciągów), aż masa się spieni i zgęstnieje.
· Dodać przesianą mąkę i wyrabiać przez 15 minut lub do czasu aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i będzie odchodziło od ręki (nie będzie się do niej kleiło). Nie ma potrzeby dosypywania większej ilości mąki, choć ciasto będzie dość rzadkie. Ciasto można wyrabiać mikserem na średnio wysokich obrotach specjalną końcówką (lub końcówkami) do ciasta drożdżowego, można też wyrabiać ręką. Przy wyrabianiu chodzi o wtłoczenie w ciasto jak najwięcej powietrza. Ciasto wylać do przygotowanej blaszki i równomiernie rozprowadzić. Odstawić w ciepłe miejsce.
· W międzyczasie pokroić rabarbar na 1/2 cm kawałki.
·Przygotować kruszonkę: do miski przesiać obydwie mąki, dodać cukier i pokrojone na kawałeczki masło. Rozcierać składniki palcami aż powstanie kruszonka.
· Na ciasto wyłożyć rabarbar a następnie rozsypać kruszonkę. Odstawić w ciepłe miejsce (blisko źródła ciepła, bez przeciągów) na 40 minut (lub dłużej jeśli mamy czas) do czasu aż ciasto podrośnie.
· Nagrzać piekarnik do 180 stopni, wstawić do środka blaszkę z ciastem, drzwiczki otworzyć i piec tak ciasto przez 20 minut (w tym czasie urośnie). Następnie zamknąć piekarnik i piec przez około 30 - 45 minut aż brzegi ciasta ładnie się zrumienią na złoty kolor, wówczas sprawdzić patyczkiem środek ciasta - patyczek powinien być suchy. Po upieczeniu ciasto może mieć nierówną powierzchnię, być nieco pofalowane. Boki mogą być wyższe niż środek (mniej owoców i kruszonki, bliżej źródła ciepła). Posypać cukrem pudrem i ostudzić przed pokrojeniem
Subskrybuj:
Posty (Atom)